Jäätmete ümbertöötluse õppekomplekt

Pirita_Kose Ladu: 2
Mustamäe Ladu: Selles laos puudub laenutamise võimalus

Keskkonnaministeeriumi korraldatud jäätmetekke vähendamise nädala raames saatis Eesti Pakendiringlus OÜ Eesti koolidesse ja noortekeskustesse laiali huvitavad õppematerjalid. 

Eluline näidistega õppekomplekt seletab väga lihtsalt, mis saab meie ümber tekkivatest igapäevastest jäätmetest edasi. Iga laps saab katsuda, kui pehme on helvestatud PET-pudelitest spetsiaalse masinaga rebitud polüesterkiud, millest tehakse patju, fliise, reklaamplakateid ja telke. Viljandis saavad tekstiili - jäätmed pehmemööbli sisse. Mäos valmistatakse ðam-pooni-ja ketšupipudelitest profiillaudu, mis on välimuselt puiduga äravahetamiseni sarnased, aga on ilmastikukindlad ja hooldusvabad. Maardus sulatatakse kilekotid läbipaistvateks või värvilisteks graanuliteks, mis on tooraine uue kile tootmiseks. Täpse skeemina on joonistatud, kuidas suudab Eesti suurim sorteerimisjaam Maardus eraldada kõik materjalid liikide kaupa.

Õppekomplektides on väikestes pakikestes erinevad materjalide vahetöötluse etapid graanulite, helveste, tükikeste ja valmistoodetena. Õppekomplektid on koostanud suurim taaskasutusorganisatsioon Eesti Pakendiringlus koostöös haridusministeeriumi üldharidusosakonnaga. Kõige olulisem on pakendi-, paber-, elektroonika- ning biojäätmed liigiti olmejäätmetest eraldi koguda. Ainult nii saab need tulemuslikult ringlusse suunata. Meeles tuleb pidada, et väärtuslikku olmeprügist ei eraldata ning see kas põletatakse või ladustatakse kasutult prügimäel, kus lagunemisprotsessid saastavad õhku ja pinnast. Eesti Pakendiringlusel on üle 2000 avaliku pakendikonteineri, kuhu tuleb viia kodused klaas-, plast-ja kartongpakendijäätmed. 

Komplektis on:
* 1 pakk rehvi peenpuru
* 1 pakk värvilise kile graanuleid
* 1 pakk purustatud värvitut kilet
* 1 pakk värvilisi PET helbeid
* 1 pakk PET kiude
* 1 pakk värvilisi kõvaplasti helbeid
* 1 pakk värvituid PET graanuleid
* 1 profiililaud (valmistatud ümbertöödeldud pakendi- ja elektroonikajäätmete plastikust)
* 1 mööblipolster (valmistatud ümbertöödeldud tekstiilijääkidest)
* 1 pudelitoorik (valmistatud sulatatud PET graanulitest)

tk